All-power-battery

1976 yılında kurulan AllPower Akü, yıllar içinde yaptığı ek yatırımları ve kalite odaklı üretimi sayesinde ulusal ve uluslararası pazarda rakiplerine karşı üstünlük sağlamış ve en çok tercih edilen markalardan biri haline gelmiştir.

İletişim

Telefon

0 312 256 73 73

Adres

Söğütözü Mah. 2177. Cad. No:10/B Daire:169 Via Twins Çankaya/Ankara

Akü Seçimi Nasıl Yapılır?

Akü Seçimi Nasıl Yapılır?

Akü Seçimi Nasıl Yapılır?

Akü seçimi nasıl yapılır konusunda bazı kriterleri bilmek önemlidir. Akü üzerinde akünün özelliklerini ve kapasitesini belirten değerler bulunur. Marş gücü ve kapasitesine özellikle dikkat edilmelidir. Binek araçların çoğu 12V akü kullanmaktadır. Akü hakkında bilgisi olmayanlar akü seçimi yaparken araçlarında takılı olan modelin aynısında satın almaları önerilir. Daha bilinçli bir şekilde seçimler yapılırken kişiler ise marş gücüne dikkat etmelidir. Amper cinsinden belirlenen akü voltajı ve kapasitesi özelliklerine bakılarak akü satın alma işlemleri tamamlanabilir.

Akü Marş Basma Gücü ve Kapasitesi

Akü seçimi nasıl yapılır konusunda marş basma gücü aküden elde edilebilecek anlık gücü ifade eder. Akünün anlık olarak çekeceği en üst düzeydeki akım değerine marş basma gücü olmaktadır. Akü üzerindeki etikette bu değer yazılı olur. Farklı aküler arasında en iyi akü seçimi yaparken marş gücünün hangi standarda tabi olduğuna da dikkat edilmelidir. Avrupa EN, Almanya DIN, Japonya JIS ile ifade edilir. CCA değeri de çok önemlidir. Bu değer soğuk motor çalıştırma amperi olarak dikkate alınmalıdır. Bu değere göre motor soğuk olduğunda akünün motoru çalıştırabileceği hakkında bilgiler verecektir. Soğuk motorun çalışma amperi 0 derce olduğu için akü değeri derece sıfır altına düştüğünde 30 saniye boyunca elde edilir. En uygun akü seçimi yaparken soğuk havalarda arabanın devirden düşmeden çalışması önemlidir. Kapasitesini değerlendirirken ise uyumlu seçimler yapılmalıdır. Kapasite akü için toplam güç anlamına gelir.

Akü Seçiminde Rezerv Kapasitesi

Akü seçimi nasıl yapılır alanında rezerv kapasitesi de çok önemlidir. Elektrik akımı sağlayan alternatör devre dışı kaldığında akünün beslenmesini sağlayan bu kısım, marş motorunun çalışması için gereken en az düzeydeki voltajın korunmasını sağlar. Hem rezerv değeri hem de marş basma kapasitesi değerlerinde akü seçimi sırasında yüksek değerli olanlardan yana tercihler kullanılmalıdır. Soğuk havada yaşayan bireyler seçimler yaparken motor çalıştırma amperi üzerinde özellikle durmalıdır. Seçilen akü ile araç uyumsuz olduğunda çeşitli sorunlar ile karşılaşılabilir. Akü yüksek şarja gidebilir ya da akünün yetersiz olması durumunda araçta arızalar meydana gelebilir. Özellikle seçilen akü aracın ihtiyacından fazla elektrik enerjisine de sahip olmamalıdır.