All-power-battery

1976 yılında kurulan AllPower Akü, yıllar içinde yaptığı ek yatırımları ve kalite odaklı üretimi sayesinde ulusal ve uluslararası pazarda rakiplerine karşı üstünlük sağlamış ve en çok tercih edilen markalardan biri haline gelmiştir.

İletişim

Telefon

0 312 256 73 73

Adres

Söğütözü Mah. 2177. Cad. No:10/B Daire:169 Via Twins Çankaya/Ankara

Akü Çeşitleri Nelerdir?

Akü Çeşitleri Nelerdir?

Akü Çeşitleri Nelerdir?

Akü çeşitleri nelerdir konu başlığında üretimde kullanılan metal cinsine göre çeşitlere ayrıldığı görülebilir. Günümüzde en çok kullanılan akü tipi kurşun- asit modellerdir. Bu aküler ise sulu ve kuru olarak iki kısımda incelenebilir. Sulu modellerde en çok kullanılan seçenekler SLI ve starter olan klasik tiplerdir. Oto akü çeşitleri arasında buşonları açılabilen ve tam kapalı olarak iki model bulunur. Bu modellerin iç yapıları aynı olsa da kapalı modellerdeki fark buşonların açılmamasıdır. Voltaj düzenekleri iyi olan araçlara bu modellerin eklenmesi daha iyidir. Çünkü bu akü modelleri su eklenmeden çalışır. Kurşun- Asit, lityum- ıyon, Nikel Metal – Hidrür, Nikel- Kadmiyum, Nikel- demir gibi çeşitleri bulunur.

Akü Çeşitlerinin Özellikleri

Akü çeşitleri nelerdir başlığında farklı seçenekler bulunur. Kullanılan aküleri üç çeşit olarak sınıflandırabiliriz. Bunlardan ilki sulu akülerdir. Bu modeller mevsim koşullarına göre saf su eklenir. Bakımlı akü olarak ta bilinirler. Yaz aylarında sık sık kontrol edilmesi gereken bu akülerde su seviyesi plaka seviyesi altına düşmemelidir. İkinci olarak jel akü çeşitleri bulunur. Kuru akülerin bir çeşidi olan bu modeller içinde jel kıvamında elektrolitler bulunur. Bakımsız akü olarak ta bilinirler. Su ilavesi olmadan çalışırlar. Bu modeller sulu modellere göre % 75 daha fazla kapasiteye sahiptir. Üçüncü olarak start- stop akü modelleri bulunur. Yeni nesil olan bu modeller ihtiyaç olmadığında motor çalışmayı durdurur. Özellikle kırmızı ışıkta ve yoğun trafikte durarak maksimum bir şekilde yakıt verimi sağlar.

Kurşun- Asit Akü Çeşitleri

Akü çeşitleri nelerdir başlığında en çok kullanılan çeşitlerden biri sulu aküler, yayın kullanım alanları arasında otomotiv marşları, SLI yer alır. SLI ateşleme, ışıklandırma ve marş kelimeleridir. Otomotiv aküleri transiyoner ve stasyoner modeller bulunur. Kuru akü modeli kurşun asit asit teknolojisindeki son seviyedir. VRLA adı ile bilinen bu aküler kendi içerisinde Gel ve AGM olarak iki kısımdır. AGM modeller elektroliti separatörlere emdirilmiş modeller olurken Gel modeller ise elektroliti gel haline getirilen akü çeşidi olmaktadır. Atmosfere kapalı olarak çalışan bu modeller gaz geri dönüşü sayesinde su kaybını minimize ederler. AGM modeller en güvenilir ürünlerdir. Gaz çıkışları azdır ve rafta bekleme ömürlü çok daha fazladır. Sulu modellere kıyasla titreşime karşı da oldukça sağlamdır. Taşınması ve sevkiyatı sorunsuz olan bu modellerin kullanım alanları arasında santraller, tekneler ve UPS’ler bulunur.